Kirpik Lifting

Kirpik Lifting

Kirpik lifting nedir?
Kirpiklerin dipten uca kıvrılarak yapıldığı kirpik liftingin amacı; birkaç ay kadar kirpiklerinizin daha uzun ve kıvrık görünmesini sağlamaktır. Kimyasal bazı ürünlerin de kullanıldığı bu uygulama son yıllarda çoğu kadın tarafından sıklıkla tercih ediliyor ve tamamen güvenilir olarak kabul ediliyor. İpek kirpiğin aksine, eklemeler yapılmayan sadece kendi kirpikleriniz ile yapılan bu işlem kirpikler için keratin bakım olarak da adlandırılıyor.
Kirpik lifting nasıl yapılır?
  • Özel malzemeleri olan ve bu malzemelerle yapılan kirpik lifting birkaç aşamadan oluşur ve ortalama 50-55 dakika kadar sürer.
  • Güzellik uzmanı, gözünüzün boyutuna bağlı silikon bir pedi kirpikleriniz ve göz kapağınız arasına sabitler. Bu pedler genellikle s, m ve l olarak 3 boyuttan oluşur. Kirpik uzunluğunuz ve göz kapağınızın genişliğine göre seçilir.
  • Ardından kirpikler bu ped üzerine doğru kıvrılarak tek tek taranarak ped üzerine sabitlenir.
  • Kirpiklerin çapraz olmaması ve birbiri üzerine yapışmaması için çeşitli aletler kullanılarak tek tek ayırma yapılır.
  • Bu kıvrıklığı sağlamlaştırmak için özel bir solüsyon uygulanarak her kirpiğe solüsyon uygulanır.
  • Bu noktada gözler üzerine bir streç film sarılarak birkaç dakika bekletilir.
  • Ardından farklı bir solüsyon daha uygulanır bekleme sonrası kirpiklere boyama yapılabilir. (bu kirpik uçlarının genelde daha açık renkte olması sebebiyle yapılır. Bu sayede daha uzun bir görünüm yaratılır.)
  • Son adım olarak keratin uygulanır ve bir süre daha beklemenin ardından pedler çıkarılarak kirpikler bol su ile durulanır.
  • Bakım yağı uygulanarak işlem tamamlanır.
Kirpik lifting ne kadar kalıcıdır?
Kullanıma ve kirpiklerinizin yapısına bağlı olarak kalıcılığı değişkenlik gösterebilir. Genellikle 2 aya kadar kalıcı olduğu söylenen kirpik lifting bazı kimselerde 3 ay kalıcılık gösterirken bazı kimselerde ise 1 ayda bozulmalarla karşılaşabilir.
Kirpik lifting öncesi dikkat edilmesi gerekenler
Kirpik lifting yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar var. Göz bölgenizin ve kirpiklerinizin temiz olması son derece önemli. İşleme gitmeden önce göz makyajınızı iyice temizlediğinizden emin olun.
Ayrıca eğer lens kullanıyorsanız, mutlaka lenslerinizi gözünüzden çıkarın. Kirpiklere uygulanan solüsyonların göz yakabilme ihtimali olduğunu da söylemeden geçmeyelim.
Kirpik lifting sonrası dikkat edilmesi gerekenler
Aslında tamamen güvenilir kabul edilen bu uygulamayı yaptırmadan önce alerjik bir bünyeye sahipseniz bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Ya da durumu güzellik uzmanlarına danışarak size uygunluğunu öğrenebilirsiniz. Kirpiklerde dökülme, kopma gibi durumlar ile çok fazla karşılaşılmış olmasa da yaptırmadan önce işlemi yaptıracağınız yeri iyice araştırmayı ihmal etmeyin. Kirpik liftingin en önemli kısmı doğru şekilde uygulanması ve doğru ürünlerin kullanılması.
İşlem sonrasında 24 saat kadar göz makyajı yapmayın ve maskara kullanmayın. Yüzünüzü yıkama ve su değdirme konusunda bir endişeniz olmasın. Düzenli olarak kirpik bakım yağı da uygulayabilirsiniz.
Ayrıca birkaç gün uyurken yüz üstü uyumamaya da dikkat edebilirsiniz. Yüz üstü uyuduğunuzda kirpikler uzun süre baskı halinde kalabileceği için kıvrıklığını kaybetmesine neden olabilirsiniz.